7 paź 2009

5. edycja Wielkiego Konkursu Fotograficznego National Geographic Polska rozstrzygnięta

Znamy już laureatów Wielkiego Konkursu Fotograficznego National Geographic Polska. W tegorocznej edycji konkursu wzięła udział rekordowa liczba uczestników - ponad 12 tysięcy osób nadesłało blisko 70 tysięcy zdjęć.

Wręczenie nagród nastąpiło podczas uroczystej Gali, która odbyła się 1 października 2009 r. w Teatrze Capitol w Warszawie. Zwycięzcą 5. edycji Wielkiego Konkursu Fotograficznego National Geographic Polska i zdobywcą nagrody GRAND PRIX został Jakub Kamiński z Warszawy, autor fotoreportażu zatytułowanego Salary man.


Jakub Kamiński
„Salary man”


Zapożyczone z angielskiego określenie „sarariman” (od salary man, człowiek z pensją) pojawiło się w Japonii po II wojnie światowej i oznaczało ustatkowanego przedstawiciela klasy średniej. Z biegiem lat „sararimana” zaczęto utożsamiać z wiecznie niewyspanym, przepracowanym człowiekiem w garniturze. Powielony w dziesiątkach tysięcy sztuk zalewa biznesowe dystrykty japońskich miast.

KATEGORIA: KRAJOBRAZ

Pierwsze miejsce
Joanna Ferlian-Tchórzewska
„Monochromatycznie, a w kolorze”

W lutową nocą spadło sporo śniegu. Ranek był mroźny i pochmurny. Śnieg na trawniku Nietknięty ludzką ręką ani stopą. Posadzone w żołnierskim szyku drzewa na cmentarzu w Antoninowie tworzyły niezwykły, graficzny krajobraz. Zanim zamarzły mi palce, zrobiłam kilka ujęć…



I wyróżnienie
Witold Kaszkin
„Sen nocy polarnej”

Noc polarna na Spitsbergenie trwa ponad sto dni. To najtrudniejszy okres dla kilku polarników z polskiej stacji w Hornsundzie. Jedyną atrakcją w panujących dokoła ciemnościach są zorze rozświetlające rzadko rozchmurzone niebo.


Witold Kaszkin
„Sen nocy polarnej”


II wyróżnienie
Piotr Krupa
„Oczami ptaka 1”

Taki widok trafia się rzadko – jak piękny i tajemniczy jest nasz krajobraz o wschodzie słońca, można zobaczyć na przykład podczas porannego lotu motoparalotnią. Wijąca się rzeka to Narew, otoczona pastwiskami oraz lasami. Okolice Łomży kryją wiele takich wspaniałych pejzaży…

KATEGORIA: LUDZIE

Pierwsze miejsce
Anna Rogulska
„Fan”

W barze w Omorate, etiopskim miasteczku przy granicy z Kenią, gawędziliśmy z jego dwoma stałymi bywalcami popijającymi etiopski miód pitny. Rozmowa była już zupełnie swobodna, gdy tematem stał się futbol. Żartowaliśmy, że wielu Etiopczyków nosi koszulki z wizerunkami piłkarzy, ale tylko z takimi mało przystojnymi jak Szewczenko czy Rooney. Jednak i tacy mają swoich fanów wszędzie na świecie.


Anna Rogulska
„Fan”


I wyróżnienie
Artur Sobczyk
„Chłopiec”

Hinduistyczną świątynię Sri Meenakshi w Maduraj w indyjskiej prowincji Tamilnad odwiedzają codziennie setki tamilskich pielgrzymów. Ten chłopiec opiekuje się błogosławiącym pątnikom świętym bykiem.

II wyróżnienie
Marcin Osman
„Bardzo zimno”

Magadan nad Morzem Ochockim. Prawosławne Święto Chrztu Pańskiego, obchodzone w styczniu, wiąże się z obmyciem w wodzie, co służy duszy, ale i hartowaniu ciała.


Marcin Osman
„Bardzo zimno”


KATEGORIA: ZWIERZĘTA

Pierwsze miejsce
Darek Sepioło
„Lampart morski”

Lampart morski to drapieżnik zamieszkujący wody Antarktyki. Dorosłe osobniki dorastają nawet do 3,5 m i ważą pół tony, ale w wodzie są niesamowicie zwinne. Ten osobnik był ewidentnie zaciekawiony gościem w jego świecie. Otwierając groźnie pysk, dał do zrozumienia, że to on jest tu panem.


Darek Sepioło
„Lampart morski”


I wyróżnienie
Arkadiusz Żrałka
„Śniadanie”

Na skraju lasu jaszczurka upolowała konika polnego. Uderzając nim o ziemię, rozczłonkowała go i zjadła. Obserwowałem to miejsce kilka tygodni i jeszcze nie raz patrzyłem na podobne sceny…

II wyróżnienie
Zbigniew Krupa
„Rozmowy w toku”

Nie ma to jak szczera wymiana argumentów „dziób w dziób”. Szczyt Sass Pordoi we włoskich Dolomitach (2 239 m n.p.m.) ptaki wybrały sobie na spotkanie i pogawędkę. Chciałoby się jeszcze wiedzieć, o czym rozprawiają...

KATEGORIA: ADVENTURE

Pierwsze miejsce
Jacek Świerczyński
„Sztukmistrz”

Artysta cyrkowy Stanisław Piasecki niczym żydowski akrobata Jasza Mazur, bohater powieści Sztukmistrz z Lublina Isaaka B. Singera, przechodzi bez zabezpieczenia po linie rozciągniętej nad lubelskim placem Po Farze. Jego występ zakończył lubelski Festiwal Sztukmistrzów, który w 2008 r. odbył się po raz pierwszy.


Jacek Świerczyński
„Sztukmistrz”


I wyróżnienie
Wojtek Szwej
„Tęcza”

Ontario w Kanadzie. Gdy rzeka Niagara spada kaskadą z wysokości 50 metrów, w powietrzu nieprzerwanie unosi się wodny pył. Co pewien czas promienie słoneczne na kilka chwil tworzą w nim tęczę. Gdy przypatrywałem się temu zjawisku, pod grzbiet potężnego wodospadu podpłynął statek wycieczkowy...

II wyróżnienie
Piotr Kaczmarek
„Skok w nieznane”

Podziwiając piękne krajobrazy chorwackiego Parku Narodowego Krka, nagle dostrzegłem kilku młodzieńców idących krawędzią wodospadu. Po chwili jeden za drugim skoczyli beztrosko do pełnego kąpiących się ludzi jeziora.

KATEGORIA: FOTOREPORTAŻ

Pierwsze miejsce
Jakub Kamiński, „Salary man”

I wyróżnienie
Wojtek Pusz
„Ślub”

Ślub to wielkie wydarzenie w życiu. W miejscowości Kup na Opolszczyźnie młoda para czeka na błogosławieństwo rodziców. Panna młoda ze wsi Goworowice koło Paczkowa pamięta, żeby „na szczęście” włożyć niebieską podwiązkę. Cieśle pracujący na dachu w okolicach miejscowości Stare Olesno, widząc zbliżający się sznur weselnych aut, improwizują „bramkę”. Młoda para musi się wykupić, aby móc jechać dalej. Zwyczajową ceną wykupu jest butelka wódki.


Wojtek Pusz
„Ślub”


II wyróżnienie
Łukasz Sokół
„Bronco branding”

W czasie mojej podróży po Australii trafiłem do miasteczka Camooweal. Miałem się tam zatrzymać raptem na jeden nocleg. Dowiedziałem się jednak, że za dwa dni rozpoczynają się tu najsłynniejsze zawody w znakowaniu bydła – bronco branding. Uczestniczą w nich najlepsi droverzy z całego kraju-kontynentu. Takiej okazji przepuścić nie mogłem. Tradycja znaczenia bydła została przeniesiona do Australii ze Stanów Zjednoczonych pod koniec XIX w. Techniki znaczenia stada przez lata się zmieniały. Długo robiono to za pomocą rozgrzanego metalu. Dziś metody znakowania są bardziej humanitarne – podczas zawodów bronco branding zwierzęta cechuje się farbą. Istota pracy kowboja i jego ekwipunek pozostają jednak takie jak za starych dobrych czasów Dzikiego Zachodu.


Łukasz Sokół
„Bronco branding”


KATEGORIA: Panasonic
PEJZAŻ POSLKI

Pierwsze miejsce
Jarosław Jaroszuk
„Tatry”



Niektórzy mówią, że Tatry najpiękniejsze są w listopadzie, gdy jesień maluje je najbogatszą paletą kolorów. Zawsze gdy tam jeżdżę, staram się utrwalać je na zdjęciach. Tym razem sfotografowałem widok z okolicy Kasprowego Wierchu na czerwony szlak w kierunku Czerwonych Wierchów.

I Wyróżnienie
Grzegorz Błachuta
„Nalot dywanowy”

To zdjęcie powstało, gdy leciałem na paralotni nad Spiszem w listopadowy poranek. Po ustąpieniu mgły moim oczom ukazał się przepiękny, barwny kobierzec pól i łąk przecięty wąską smużką drogi.

II Wyróżnienie
Roman Hudzik
„Rozmowy w blasku księżyca”

W miejscowości Gręblin jest staw (bo do miana jeziora trochę mu brakuje). Czasem siedzą nad nim łabędzie, czasem wypływają i na wodzie prowadzą ze sobą długie rozmowy – po pełnym barw zachodzie słońca, aż do wieczora, gdy na niebie pojawi się księżyc.


Roman Hudzik
„Rozmowy w blasku księżyca”


JURY
TOMASZ TOMASZEWSKI – przewodniczący jury, konsultant generalny magazynu National Geographic Polska;
TOMASZ SIKORA – juror z ramienia Panasonic, jeden z najważniejszych polskich fotografów reklamowych i kreacyjnych;
PIOTR ANDREWS – fotoreporter wojenny, nominowany do nagrody Pulitzera za zdjęcie masakry w Sarajewie;
GRZEGORZ LEŚNIEWSKI – jedyny Polak biorący udział w projekcie Wild Wonders of Europe, ukazującym dziedzictwo przyrodnicze naszego kontynentu;
MARTYNA WOJCIECHOWSKA – redaktor naczelna National Geographic Polska;
WOJCIECH FRANUS – kierownik działu graficznego National Geographic Polska.

INFORMACJE O NAGRODACH
Kategorie National Geographic Polska
GRAND PRIX: telewizor plazmowy marki Panasonic Viera Z11, profesjonalna drukarka fotograficzna firmy Epson Stylus Photo R2880 z przeglądarką do zdjęć Epson P7000.
PIERWSZE MIEJSCA: aparat cyfrowy marki Panasonic z dwoma obiektywami DMC-G1W i kartą pamięci 16 GB RP-SDV16 oraz drukarka Epson Stylus Photo PX700W.
WYRÓŻNIENIA: aparat kompaktowy marki Panasonic DMC-LX3 oraz drukarka Epson Stylus Photo R285.
Kategoria Panasonic PEJZAŻ POLSKI
1 MIEJSCE: Aparat marki Panasonic z wymienną optyką DMC-GH1.
WYRÓŻNIENIA: Aparat kompaktowy marki Panasonic DMC-TZ7.

Więcej informacji na: www.national-geographic.pl

Źródło: www.SwiatObrazu.pl

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz